Bijelo Polje, Crna Gora

Bijelo Polje, Crna Gora (02.-04.08.2012.)
Predrag Stojić i Olivera Tičević, Bijelo Polje 2o12.

Već 1o., tradicionalni međunarodni tamburaški festival u Bijelom Polju, bio je prilika za okupljanje dosadašnjih uspješnih gostiju. Umjetnička direktorica festivala, Marijana Crnković ( prof. tambure u Novom Sadu,te članica tamburaškog orkestra RTV Novi Sad), uz pomoć dosadašnjeg vršitelja te dužnosti, Miće Miranovića (urednik narodne programa na državnoj crnogorskoj TV), odlučili su u tu kategoriju ‘dosadašnjih uspješnih gostiju’ uvrstiti i orkestar naše škole, koji je 2oo5., 2oo6. i 2oo7. godine bio sudionik tog renomiranog festivala. Podsjetimo se, tih godina kao gosti, vokalni solisti, s nama su bili Predrag Stojić-Peđa i Marina Šoš, članovi opere HNK iz Osijeka. Na ovogodišnje gostovanje odlučili smo pozvati Peđu,koji se rado odazvao našem pozivu.

Dva vesela, ali vrlo odgovorna vozača, Petar Jurlina iz Valpova, te Ante Džanko – Bili iz Osijeka, povezli su našu ekipu u 7 sati ujutro ( četvrtak, o2.o8.), preko Vukovara, Tovarnika, Šida, Beograda, Čačka, Užica, Prijepolja, sve do Bijelog Polja. Samo mjesto broji 15-tak tisuća stanovnika, a općina oko 5o-tak tisuća. Nadmorska visina je oko 6oo metara, koja daje, usprkos visokim dnevnim temperaturama, dovoljno svježine za kvalitetan san.

Festival je centralni godišnji kulturni događaj ovog sjeveroistočnog crnogorskog grada, i uživa apsolutnu materijalnu podršku, ne samo lokalnih, općinskih, već i državnih vlasti. Sjajna pozornica, smještajni kapaciteti (ove godine smo bili smješteni u motelu MB Dvori), vrlo kvalitetno osvjetljenje i ozvuka, te veoma brojna publika, razlog su odaziva vrlo kvalitetnih tamburaških orkestara iz više zemalja gdje tambura gravitira u ozbiljnoj orkestralnoj formi.

Festival traje 3 dana, i ugošćuje 2o-tak orkestara, a medijski je sjajno popraćen od lokalnih i državne televizije. Po rasporedu nasupanja, naš je izlazak na scenu planiran u petak, o3.o8. oko 21,3o sati.

Naša ekipa je brojala 11 tamburaša:
– Bisernice: Franjo Batorek i Ivan Rendulić
– Bračevi: Josip Ileš i Leon Kuna, Robert Kovač i Dario Harkanovac, Silvio Krstanović i Hrvoje Harkanovac,
– Čelo: Željko Živković
– Bugarija: Dora Knežević i
– Berda: Matko Juriša.

Vokalni solista bio je Predrag Stojić Peđa, a u zadnje dvije kompozicije pridružila mu se studenica solo pjevanja na beogradskoj muzičkoj akademiji, inače bijelopoljka, sjajnog glasa i stasa, predivna Olivera Tičević.

U dogovoru sa umjetničkim direktorom festivala, dogovorili smo klasičan, uobičajeni repertoar:

1.Slavonska rapsodija (J.Njikoš) – instrumental
2.Alla Turca (W.A.Mozart) – instrumental
3.Komm Zigany (I.Kalman) – vok. solist Predrag Stojić – Peđa
4.O, sole mio (E. di Capua) – vok. solist Predrag Stojić – Peđa
5.Lippen schweigen (F.Lehar-vesela udovica) vokali P.Stojić i Olivera Tičević
6.Con te partiro (Sartori-Quarantotto) – vokali P. Stojić i Olivera Tičević.

Brojna publika je vrlo korektno i sa odobravanjem prihvatila naš progra, a posebne ovacije su doživjeli vokalni solisti, Olivera i Predrag. Kao voditelj, zadovoljan sam našom interpretacijom, i mogu dati ocjenu vrlo dobar. Posebno sam zadovoljan što smo imali prilike biti glazbena pratnja dvoje tako kvalitetnih vokalnih solista. U subotu, o4.o7., poslije obilnog doručka, krenuli smo put Osijeka, ovaj puta malo kraćim putem, preko Prijepolja, Užica, Valjeva, Šabca, opet Šida, Tovarnika i Vukovara. Put jeste kraći za 5o km, ali prijelaz preko Kosijerića (pandam našem Gornjem Jelenju u Gorskom Kotaru) uveliko je usporio dinamiku puta. Oko 23 sata, sretni smo parkirali u dvorištu školskih prostorija, i razišli se zadovoljni ovom mini turnejom.

© 2017. - 2021. Tamburaška škola Batorek